Lešanská 1176 / 2a, 141 00 Praha 4, | Tel.: +420 221 592 961
Úřední hodiny: pondělí – pátek 8:00 – 15:00 hod., jinak po domluvě
 

Ředitel SVS: Africký mor prasat – situace je aktuálně mnohem horší než v době vypuknutí!

6.11.2017

Situace v souvislosti s africkým morem prasat (AMP) se poslední týdny zdála být stabilizována, a mnoho z nás dokonce nabilo jistého pozitivního dojmu. V pátek ovšem ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád uvedl, že aktuálně je situace vysoce alarmující a možná zdaleka nejhorší, jaká od vypuknutí nákazy byla! Aktuálně počet nalezených uhynulých divokých prasat v oblasti ohraničené ohradníky stoupl na 160. V minulém týdnu byly nalezeny 2 skupiny divočáku uhynulých na AMP. Jedna měla celkem 8 kusů a druhá 9. Úhyny byly maximálně 14 dní staré. Tzn. že virus je v populaci stále velice aktivní a šíří se. Zároveň pokročilo i serologické vyšetření, které je možné provádět pouze z odebrané barvy ulovených zvířat. Celkem tak v bylo v této oblasti odloveno 143 divočáků a 43 bylo odchyceno do odchytových zařízení. Zatímco v září se mezi nimi objevil pouze jeden serologicky pozitivní jedinec, na začátku listopadu jich bylo již 15! Nebezpečí těchto serologicky pozitivních jedinců spočívá zjednodušeně v tom, že nákazu prodělali, a s největší pravděpodobností se stali přenašeči viru. Naštěstí se všichni tyto jedinci nacházeli uvnitř ohradníků.

Vzhledem k tomu, že nákaza je v oblasti stále „živá“, je potřeba zachovat co největší obezřetnost a důsledně provádět všechna dosavadní nastavená opatření.

Evropská komise dále schválila Eradikační plán, ten by měl platit od 1.12.2017 a na základě něho by mělo dojít ke zmenšení zamořeného území. Tzn. větší část okresu Zlín by se mohla proměnit na oblast s intenzivním odlovem a zvěř zde ulovenou by mělo jít standardně zpracovat, nikoliv ji odevzdat k likvidaci do kafilerie. To vše ovšem za podmínek, kdy se situace dramaticky nezhorší a nákaza se nerozšíří.

Aktuální informace se můžete dozvědět také na zítřejším semináři, který pořádá Českomoravská myslivecká jednota v Luhačovicích od 9.00 hodin, kterého se zúčastní také zástupci myslivců, kteří mají osobní zkušenosti s masivním rozšířením AMP v Lotyšsku, Estonsku a Polsku.

 

                                                                                                                              Ing. Miloš Ježek, Ph.D.

Autor: MK

 


Partneři webu

Petice Vraťme život do krajiny Honitba roku Ministerstvo zemědělství Lesy České republiky, s.p.