1. Účastníci se shodli na následujících principech spolupráce:
- Členové účastníků hospodaří v krajině s přírodními zdroji trvale udržitelným způsobem po desítky let a ve prospěch celé společnosti.
- Svojí činností se starají o kvalitu životního prostředí ve volné krajině a přispívají tak k ochraně přírody a zachování genofondu určitých druhů.
- Životní prostředí České republiky prochází po otevření evropských hranic dynamickým vývojem, který žádá ucelenou koncepci, spolupráci státní správy, municipalit a všech hospodářů v krajině. Jen tak se dá včas a efektivně reagovat na případné hrozby.
- Je třeba pracovat s nezávislými informacemi a analýzami zástupců vědy, praxe i společenských věd. Na národní, regionální i globální úrovni je třeba zachovávat interdisciplinární přístup.
- Původní i nepůvodní druhy, které působí významné škody, členové účastníků regulují jako přirozenou součást svých běžných činností v krajině.
2. Účastníci budou vzájemnou spoluprací prosazovat zájmy a cíle v oblasti ochrany přírody a krajiny vůči ostatním subjektům a občanům České republiky, zejména tím, že budou:
- Poskytovat si vzájemnou podporu při jednáních týkajících se hospodaření v přírodě a krajině, zejména ve vztahu k implementaci evropských nařízení do národní legislativy ČR.
- Intenzivně a iniciativně jednat se zástupci veřejné a státní správy při přípravě legislativ a opatření zasahujících do oblasti zemědělství a ochrany životního prostředí a krajiny, a dalších oblastí dotýkajících se činností účastníků.
- Koordinovat své iniciativy směřované ke státní správě a samosprávě.
3. Účastníci mohou po vzájemné konzultaci pověřit zástupce k jednání souvisejícím s legislativními opatřeními týkajících se hospodaření v přírodě a krajině.
4. Zmocnění zástupci účastníků se budou setkávat ke konzultacím nejméně jednou ročně nebo na zdůvodněnou žádost signatáře tohoto memoranda. Účastníci si mohou stanovit osobu koordinátora, která bude v době mezi setkáními shromažďovat relevantní informace a náměty, zajišťovat jejich přenos mezi účastníky, zprostředkovávat kontakty se státní správou či médii a případně přiměřeně reagovat na vzniklé podněty.
5. Účastníci přijímají společná rozhodnutí a závěry zpravidla konsensuálně. S případnými změnami tohoto memoranda či přidružením nového signatáře je nutný souhlas všech účastníků.
6. Platnost memoranda je do 31. 12. 2025 s možnosti jeho prodloužení. Každý účastník má právo svůj podpis pod memorandem odvolat. K tomuto memorandu mohou přistoupit také další organizace.
Podepsané memorandum naleznete zde: