Jak s drony bezpečně zachraňovat mláďata

Vlastníte dron a plánujete se aktivně zapojit do záchrany srnčat před ohrožením žacími stroji? To je chvályhodné! Aby vaše snaha byla co nejúčinnější a pro mláďata co nejméně stresující, doporučujeme si k dronu pořídit i několik praktických pomůcek a osvojit si správné postupy.

1. Přepravní boxy nebo koše na srnčata

Srnčata mají silný instinkt návratu na místo svého původního zálehu. Proto je po jejich lokalizaci dronem nezbytné je bezpečně přemístit mimo ohroženou sečenou plochu. Ideální jsou k tomu kartonové krabice nebo plastové koše na prádlo či brambory.

  • Krabice: jsou vhodné zejména pro chladnější dny, kdy poskytují srnčeti lepší tepelnou izolaci. Pokud používáte kartonové krabice, můžete dno zespodu obalit potravinovou fólií, abyste zabránili provlhnutí od ranní rosy. Nezapomeňte včas udělat dostatek větracích otvorů po stranách. Pro zajištění proti úniku vzrosteljšího srnčete se osvědčují gumicuky. Vždy vystelte dno boxu suchou trávou (i po ránu ji lze nalézt pod stromy). Kartonové dno samo o sobě není pro srnče vhodné a může obsahovat nežádoucí pachy.
  • Koše: Pokud zvolíte koše, pečlivě zkontrolujte, zda otvory nemají ostré hrany, o které by se bránící se srnče mohlo poranit (zejména v oblasti větrníku). Po zaklopení srnčete košem zakryjte koš shora dostatečnou vrstvou trávy, což mládě zklidní a poskytne mu stín. Ke koši je nutné mít několik zahnutých háků pro jeho upevnění k zemi, aby jej srna nemohla snadno převrhnout. V horkém počasí může být koš pro srnče prodyšnější než uzavřená krabice.
  • Dřevěné bedýnky: V některých honitbách se osvědčily jednoduché dřevěné bedýnky z latěk, kterými myslivci srnčata po odchycení přiklopí.

2. Tyčky s reflexní látkou (signální tyčky)

Krabici či koš s nalezeným srnčetem je nutné vynést mimo sečenou plochu, ideálně pod keř, do remízku, na stinné místo a mimo dosah neinformovaných pejskařů či zvědavých turistů. Pokud je však sečená plocha rozsáhlá a bez vhodných stinných úkrytů, ponechte srnče pod košem na místě a navršte na něj opravdu hojnou vrstvu trávy pro zajištění stínu. V takovém případě je naprosto nezbytné ke koši zapíchnout tyčku s výraznou reflexní látkou, která upozorní traktoristu na přítomnost mláděte a umožní mu se tomuto místu bezpečně vyhnout. Malá, několikadenní srnčata by se neměla přemísťovat více jak 100-150 metrů od původního zálehu. Problematičtější jsou zajíčci, tam je riziková vzdálenost od původního místa už i několik desítek metrů. Nutno ponechat neposečený pruh v místě nálezu a po dosečení tam zajíčata vrátit.

Signální tyčky se doporučuje umístit i k boxům a košům přeneseným mimo louku. Usnadní vám orientaci při pozdějším vypouštění srnčat zpět na místo nálezu po dosečení. V žádném případě nepřemisťujte srnčata na jiné porosty,

3. Ochranné rukavice

Pro manipulaci se srnčaty je nezbytné používat starší rukavice bez výrazného pachu novoty či gumy. Ideálně, pokud si je před použitím potřete šťávou z trávy, abyste minimalizovali přenos lidského pachu na mládě. Rukavice se hodí i při manipulaci s jinými živočichy, například zajíčaty a ježky.

4. Kesery (podběráky)

Kesery se používají pro odchyt větších, běhajících srnčat. K takovému srnčeti je nutné přistupovat zezadu, s přesným naváděním dronisty po telefonu či vysílačce. Srnče se poté opatrně keserem přiklopí.

5. Látkové přepravky na psy (kenely)

Pro odrostlejší srnčata odchycená do keserů, která se v krabicích neklidně pohybují a pod koše se nevejdou, jsou ideální látkové přepravky na psy (kenely). V nich si srnče nemůže ublížit a ani se z nich samo nedostane. Přepravku opět shora zaházejte vrstvou trávy, což na mládě působí zklidňujícím dojmem.

Závěrem několik důležitých rad:

Vždy se snažte omezit dobu pobytu srnčat v přepravních boxech či pod koši na naprosté minimum. Zvláště v chladných dnech mohou srnčata prochladnout a po odklopení koše se hned nerozběhnou. U starších srnčat může pomoci krátká masáž končetin. Malá srnčata obvykle ihned neutečou, proto je ideální je umístit co nejblíže místu původního zálehu, v bezpečí krytu. Vynikající je vytvořit nad malým srnčetem týpí ze snopu trávy, které ho skryje před zraky létajících dravců.

S dodržením těchto doporučení bude vaše pomoc při záchraně srnčat s využitím dronu efektivní a pro mláďata co nejméně stresující. Děkujeme za vaši obětavost a snahu!

PhDr. Pavla Benettová, Ph.D., Stop sečení srnčat

Přejít na začátek