Evropský parlament potvrdil větší flexibilitu v chovu vlků v celé Evropě

Štrasburk, 8. května 2025 – Společná tisková zpráva organizací FACE a ELO

Evropský parlament dnes hlasoval o návrhu Evropské komise na změnu stavu ochrany vlka obecného podle směrnice EU o stanovištích. Podporou přechodu z přílohy IV („přísně chráněné“) do přílohy V („chráněné“) učinil Parlament klíčový krok směrem k vyváženějšímu a pragmatičtějšímu přístupu k řízení velkých šelem v Evropě.

Tento výsledek následuje po letech silných výzev venkovských komunit, vlastníků půdy, zemědělců a zúčastněných stran, spolu s úsilím Evropské federace pro lov a ochranu přírody (FACE) a Evropské organizace vlastníků půdy (ELO). Odráží rovněž výsledek intenzivního 18měsíčního politického procesu, který následoval po návrhu Komise z prosince 2023 a po schválení Bernské úmluvy stálým výborem.

Hlasování uznává jak úspěšnou obnovu vlčích populací v rámci směrnice o stanovištích, tak rostoucí potřebu širšího souboru nástrojů na regionální a vnitrostátní úrovni. Počty vlků se v mnoha částech Evropy výrazně zvýšily, což vedlo k většímu počtu konfliktů s lidskou činností.

Juan Ignacio Zoido, poslanec Evropského parlamentu a předseda meziskupiny Evropského parlamentu pro „Biodiverzitu, myslivost, venkov“, vyjádřil podporu tomuto rozhodnutí: „Jsem hrdý na to, že naše meziskupina v posledních několika letech sloužila jako jedna z hlavních platforem pro diskusi na toto téma. Nyní je na členských státech, aby využily větší flexibility k provádění přizpůsobených opatření na ochranu a řízení zdrojů, která odrážejí místní realitu.“

Vlk sice zůstává na úrovni EU chráněným druhem, avšak tato změna zavádí proveditelnější právní rámec, který pomůže snížit nadměrnou byrokratickou a právní zátěž v některých členských státech. Dává orgánům a místním subjektům možnost účinněji reagovat na socioekonomické tlaky a zároveň pokračovat v investicích do nástrojů soužití, jako jsou opatření pro prevenci škod, monitorování a zapojení zúčastněných stran.

Laurens Hoedemaker, prezident Evropské federace pro lov a ochranu přírody (FACE), uvedl: „FACE vítá toto hlasování, které omezí některé těžké byrokratické a právní konflikty spojené s „přísnou ochranou“. Kromě toho ukazuje, že právní předpisy EU se mohou v případě potřeby přizpůsobit.“

Dr. Jürgen Tack, generální tajemník Evropské organizace vlastníků půdy (ELO), dodal: „Dnešní hlasování je jasným uznáním toho, že politika ochrany přírody se musí vyvíjet spolu s ekologickou realitou. Zavedením větší flexibility umožňuje EU členským státům účinněji se starat o vlky a zároveň zajistit přísné normy ochrany. Výzvou před námi je převést to do plánů řízení založených na důkazech, přizpůsobených místním podmínkám, které skutečně podporují koexistenci.“

FACE a ELO vítají tento výsledek jako významný a nezbytný vývoj v politice EU v oblasti ochrany přírody. Znovu potvrzuje zásadu, že ochrana přírody se musí vyvíjet v reakci na ekologický úspěch a společenské potřeby a že dlouhodobé soužití s velkými šelmami vyžaduje flexibilitu, odpovědnost a místně přizpůsobená řešení.

Pro další informace kontaktujte: FACE – Evropská federace pro lov a ochranu přírody: pbzzhavpngvba@snpr.rh ELO – Evropská organizace vlastníků půdy: communication@europeanlandowners.

Přejít na začátek