Pro zjednodušení vaší orientace uvádíme následující možnosti pomoci, které můžete využít ve vaší honitbě.

  1. Bezpochyby nejideálnějším řešením je pořízení vlastního dronu s termovizí. Není to sice levná záležitost, ale pro účely ochrany zvěře je bezesporu tím nejlepším řešením. Dron lze v honitbě využít pro další aktivity v průběhu celého roku: monitoring pohybu zvěře, monitoring škod, dohledávání zraněných či postřelených kusů. Aktuálně jsou dotace na dron vypsány pouze pro zemědělce, z programu Rozvoj venkova.
  2. Pokud je investice do dronu nereálná, lze oslovit piloty, kteří vlastní drony a využívají je k pracovním aktivitám.  Aktuálně připravujeme databázi ochotných pilotů, kontakty na ně bude možno získat od Štěpánky Fišerové z odboru myslivosti ČMMJ.
    Databáze se postupně rozšiřuje, podle toho jak se nám daří šířit informaci mezi piloty napříč republikou.
    Pomoc pilotů je možné nalézt na facebookové skupině Drony CZ/SK zakázky:  https://www.facebook.com/groups/132827930581320
  3. Jestliže ve vaší lokalitě dobře funguje komunikace se zemědělským subjektem, je možné nabídnout pozemky v honitbě pro výcvik pilotů hasičských záchranných sborů. HZS v kraji Karlovarském, Jihočeském, Ústeckém a dále v Praze vlastní drony s termovizí, do jejichž manipulace každoročně zaškolují své piloty. V případě zájmu se obraťte na náměstky příslušného kraje.
  4. Pokud u vás seče probíhají na menších plochách, nebojte se požádat o pomoc dobrovolníky, a to třeba prostřednictvím zpravodaje vaší obce. Již existující skupinky dobrovolníků najdete v seznamu na tomto odkaze: https://stopsecenisrncat.cz/dobrovolnici/ Seznam průběžně aktualizujeme, nové terénní skupiny průběžně vznikají. Připravujeme databázi dobrovolníků i tam, kde zatím nejsou terénní skupiny.

Tato uvedená možnost je zároveň velikým přínosem pro myslivost. Veřejnost má díky zapojení se do spolupráce možnost poznat myslivce z jiné strany, než jen jako lovce zvěře. Společné úsilí pro pomoc mláďatům v nouzi je silně stmelujícím momentem, který je v době aktuálních tlaků na myslivce i zvěř obecně velice hodnotným benefitem. V konečném důsledku jsou spokojení také zemědělci, kteří si pochvalují čistotu sklizené píce.

PhDr. Pavla Benettová, Ph.D., STOP sečení srnčat

Přejít na začátek